Ardahan Haberleri, Ardahan Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Ardahan’da ’Kanser Tarama Kampanyası’

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde ki KETEM’in yürüttüğü kampanya kapsamında Hacer Özefe, Valilik toplantı salonunda, il merkezine bağlı mahalle ve köy muhtarlarının eşleriyle bir araya geldi.

Muhtar eşlerine yönelik bir konuşma yapan Hacer Özefe, kanserin erken teşhis edildiği zaman tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Sizler bizim köylerde dilimiz, gözümüzsünüz. Bu nedenle muhtar eşleriyle bir araya gelelim istedik. Sizlerden isteğimiz, köylerinizde kadınlara bu kampanyayı anlatmanızdır. Siz kadınlarımıza bu kampanyayı anlatırsanız bizim kadınlarımıza ulaşmamız daha kolay olacaktır. Ne kadar çok kadınımıza ulaşabilirsek o kadar memnun olacağız. Devletimiz bu konuda güzel imkânlar sunuyor. Bu taramalar tamamen ücretsiz yapılıyor. Biz de kadınlarımızı evlerinden ücretsiz olarak alıp KETEM’e getireceğiz ve taramalarını yaptırdıktan sonra tekrar evlerine bırakacağız. Biz bütün köylerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Sizlerden de bu konuda destek bekliyoruz. Çünkü ne kadar erken teşhis yapılırsa, kanserden kurtulma oranı o kadar yüksek oluyor.”

KETEM sorumlu hekimi Hazal Topçuoğlu da sunum eşliğinde kampanyanın önemini anlattı. Topçuoğlu, sunumunda kanser taramalarının erken teşhis için önemli olduğunu, 30-65 yaş grubu aralığındaki kadınların 5 yılda bir Serviks Kanseri taraması, 40-69 yaş grubundaki kadınların da 2 yılda bir Meme Kanseri taraması için mamografi çektirmesi gerektiği söyledi. Topçuoğlu ayrıca, 50-69 yaş grubundaki kadın ve erkeklerin de 2 yılda bir Kolon Kanseri taraması yaptırmasının önemine vurgu yaptı.

Kampanyanın ne şekilde yürütüldüğünü anlatan İl Halk Sağlığı Şube Müdürü Birsen Çınar ise kanserin öldürücü, ancak alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken teşhis edildiğinde ise tedavi edilebilir hastalıklar grubunda yer aldığını, bu kapsamda Hacer Özefe’nin destek ve himayesinde her hafta bir ilçede kampanyanın tanıtımına devam edileceğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Uzmanlar ARÜ’de Yeşilay Haftası’nda gençlerle buluştu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi