Ardahan Haberleri, Ardahan Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Ardahan – CHP’li Yılmaz: Başkanlık Sistemi Bir Insanı Tanrısallaştırma Tasarısıdır

CHP’li Yılmaz: Başkanlık sistemi bir insanı tanrısallaştırma tasarısıdır

ARDAHAN ()- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, sosyal medya hesabından başlattığı, ‘Ardahanlı Çocuklar Üşümesin’ kampanyasında toplanan yardımları dağıtmak üzere Ardahan’a geldi.

Kendisinin Ardahan’da okurken yaşadığı sıkıntı ve mağduriyeti çok iyi bildiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, parti binasında yaptığı açıklamada, Sosyal medya hesabımdan başlattığım yardım kampanyasında toplanan bu yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için buradayız. Çocuklarımızın bir nebze de olsa bu kış şartlarında, daha konforlu bir şekilde okula gidip gelmelerini sağlamak için bu kampanyayı başlattık. Ardahan’la hiç alakası olmayan insanlar bize ulaşarak bu kampanyaya katıldı. Bu yardımları yarından itibaren hızlı bir şekilde ihtiyacı olanlara ulaştıracağız diye konuştu

Ülke gündemi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Öztürk, Başkanlık sisteminin bir insanı Tanrısallaştıran bir taslak olduğunu söyledi. AKP Hükümetinin, Türkiye’yi yönetme konusunda artık bütün beceriksizliğini sergilemiş durumda olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan yardımcısı Öztürk Yılmaz şöyle konuştu:

Bizim tartışılan adına Başkanlık Sistemi dedikleri ama, bizim için Tek adam rejimi esasen bir Cumhurbaşkanlığını icracı başkanlığına dönüştürücü bir taslak değil. Esasen bir insanı Tanrısallaştıran bir taslak. İnsan ötesi güçler veren, Cumhurbaşkanına kraldan daha fazla güç veren, Tanrısal güç veren bir yasa. Çünkü mecliste soru soramıyorsunuz. Cumhurbaşkanın yardımcılarına soru soramıyorsunuz. Bakanlara soru soramıyorsunuz. Hem icranın başı diyorlar, icra ondan sorulur diyorlar. Ama ona mecliste soru dahi soramıyorsunuz. Ayrıca Cumhurbaşkanın soruşturması ile ilgili ve Yüce Divana sevki ile ilgili getirdikleri oylama oranı hiç kimse, hiçbir koşulda onu sağlayamaz. Dolayısıyla orda da sayın Cumhurbaşkanımız yargısal denetimden kaçışına, kurtulmasına imkan sağlayan bir tasarı. Bir başka konu meclisin fonksiyonu zayıflıyor. Meclis yasa yapma yetkisini elinden kaybediyor. Eğer bu taslak geçirse Cumhurbaşkanlığı kararnameleri artık en kritik konular ve devletin şekillenmesi artık meclisin çıkaracağı kararlarla değil, Cumhurbaşkanlığının kararnameleri ile belirlenecek. Daha da önemlisi hiçbir denetim yok. Bir kişiye bu kadar yetkiyi vermek, kontrolsüz bir güç yığılması yapar. Bu Türkiye’de sıkıntı yaratabilir. Biz toplumda bir duyarlılık yaratmaya çalışıyoruz. Bu duyarlılığı yaratırken de olabildiğince gerçeğe nüfuz etmek, halkı aydınlatmak istiyoruz. Bu taslakla Parlamenter sistem çöpe atılıyor. Güçler ayrılığından değil, güçlerin bireyleştirilmesinden bahsediliyor. İnanılmaz yetkiler veriliyor. Bu taslağı ne yapıp edip toplumun gündeminden düşürmek gerekiyor. Yoksa hepimiz son demokratik parlamenter sistem deyip bu meclisi anmak zorunda kalacağız. Bundan sonra Başbakanlık kalmayacak, Bakanlar kurulu kalmayacak. Mecliste güvenoyu yoklaması olmayacak. Gensoru olmayacak.

Bir önceki yazımız olan Başkan Köksoy, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınadı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi